Kreditna agencija Fitch snizila je hrvatski rejting na razinu "smeće" zbog loših fiskalnih prognoza. Kreditni rejting Hrvatske smanjen je na BB+ s BBB-, dok je prognoza stabilna. Fitch tvrdi da su fiskalne prognoze lošije za Hrvatsku nego što su bile prema posljednjoj analizi u studenom. Agencija očekuje da će deficit ove godine biti 4,7 posto, a prijašnja je prognoza bila 3,9 posto. Dug će porasti na 66 posto GDP-a. Uz to, navodi Fitch, i ove godine nastavit će se recesija, koja traje od 2009., pa se očekuje pad gospodarstva za daljnjih 0,9 posto. Agencija nadalje navodi da procjene slabog rasta gospodarstva narušavaju izglede za fiskalnu konsolidaciju i postizanje održivosti javnoga duga. Realni gospodarski rast znatno je ispod prosječnog za rejtinge "BBB" i "BB".
Kreditna agencija Fitch snizila je hrvatski rejting na razinu "smeće" zbog loših fiskalnih prognoza, prenosi Reuters.
Kreditni rejting Hrvatske smanjen je na BB+ s BBB-, dok je prognoza stabilna. Fitch tvrdi da su fiskalne prognoze lošije za Hrvatsku nego što su bile prema posljednjoj analizi u studenom.
Agencija očekuje da će deficit ove godine biti 4,7 posto, a prijašnja je prognoza bila 3,9 posto. Dug će porasti na 66 posto GDP-a. Uz to, navodi Fitch, i ove godine nastavit će se recesija, koja traje od 2009., pa se očekuje pad gospodarstva za daljnjih 0,9 posto.
Agencija nadalje navodi da procjene slabog rasta gospodarstva narušavaju izglede za fiskalnu konsolidaciju i postizanje održivosti javnoga duga. Realni gospodarski rast znatno je ispod prosječnog za rejtinge "BBB" i "BB".
Hrvatsko je gospodarstvo u recesiji od 2009., od kada je ukupno palo za 11 posto, a nezaposlenost daleko premašuje razine onih zemalja koje imaju sličan rejting.
Rejting je snižen i zbog ograničenog napretka u primjeni vjerodostojne strategije srednjoročne fiskalne konsolidacije. Potkraj prošle godine najavljenim popuštanjem proračunskih ciljeva za 2013. prekršio se Zakon o fiskalnoj odgovornosti.
Sadašnji rejting "BB+", ističu u agenciji, pokazuje nekoliko ključnih stvari. Prvo, visok dohodak po glavi stanovnika Hrvatske u odnosu na ostale zemlje s rejtingom "BBB" i "BB". Nedavni ulazak u Europsku uniju mogao bi pak osigurati put prema fiskalnoj konsolidaciji u sklopu procedure prekomjernog deficita (EDP). U Fitchu navode i da hrvatsko rigidno tržište rada te slabo poslovno okružje potkopavaju konkurentnost i koče rast u srednjem roku, a i kratkoročni izgledi hrvatskih glavnih vanjskotrgovinskih partnera, Italije i Slovenije, su slabi.
Stabilni izgledi
Stabilni izgledi za rejting odražavaju Fitchovu procjenu da su rizici od podizanja i daljnjeg snižavanja rejtinga sada uglavnom podjednaki. Ipak, agencija ne isključuje daljnje promjene rejtinga ako se promijeni situacija. Pritom navodi da bi neuspjeh u primjeni vjerodostojne srednjoročne strategije fiskalne konsolidacije mogao dodatno narušiti održivost javnog duga. To bi moglo utjecati na daljnje spuštanje rejtinga.
Suprotno tome, veći napredak u fiskalnoj reformi i smanjivanje deficita u srednjem roku bi mogli dovesti do podizanja rejtinga.